Google Search Console Nasıl Kullanılır? Video Eğitim

Sizler için yeni hazırladığımız bu kılavuzda adım adım Google Search Console kurulumu ve bu aracı kullanarak SEO stratejinizi nasıl geliştireceğinizi anlatacağız.

Google Search Console Google’ın webmasterlar için hazırladığı ücretsiz ancak bilinçli kullanıldığında size büyük ivme kazandıracak bir araçtır.


Bu yazımızda sıfırdan kurulumdan başlayarak ileri tekniklere doğru yelken açacağız. Aynı zamanda her bir bölümün ayrıntılı açıklamalarının yer aldığı video anlatımlara her bölümün en altında yer vereceğiz. Eğer sadece video eğitim serisi şeklinde izlemek isterseniz Youtube kanalımıza giderek ilgili bölüme ulaşabilirsiniz. Yeni eğitim serileri için lütfen kanalımıza abone olmayı unutmayın.

Makalede Neler Var?

Bölüm 1 – Google Search Console Kurulum ve Tanıtım

Bu bölümde öncelikle Google Search Console kurulumunu gerçekleştireceğiz. Hemen ardından ise site ayarlarımızı gözden geçirerek teknik detaylar ile uğraşabileceğimiz duruma getireceğiz.

Öncelikle Sitemizi Google Search Console’a Ekleyelim

Öncelikle Google Search Console web arayüzüne giriş yapalım.

Google Search Console

Bu ücretsiz Google ürünü kullanabilmek için gmail uzantılı bir eposta adresine veya Google sistemine kayıt edilmiş bir mail adresinize ihtiyacınız olduğunu bildiğinizi varsayıyorum.

Bu bölümde sitenizin adını ilgili boşluğa yapıştırarak doğrulama metodunu gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Bu doğrulama adımlarından bizce en kolay olanları sitenizin kök dizinine Google tarafından verilen bir dosyanın aktarılması veya Google tarafından size verilen kodun web sitenizin her sayfasının head etiketleri arasına kopyalanmasıdır. Bu konuda eğer derin bir bilginiz yok ise web yazılımcınızdan destek alabilirsiniz.

Google Search Console Doğrulama

Yukarıda ki ekran görüntüsünde gördüğünüz yöntemlerden herhangi birini kullanarak doğrulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Google Search Console Kurulum

Doğrulama işlemini gerçekleştirdikten sonra mülke git butonuna tıklayarak yukarıda ekran görüntüsünü paylaştığımız aracın ana sayfasına ulaşabilirsiniz. Bir hesap ile birden fazla siteniz için doğrulama, kurulum ve yönetim işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

Hedeflediğimiz Trafik Konumunu Googla’a Bildirme

Google Search Console’un bize sunduğu avantajlardan bir tanesi de trafik hedefinde bulunduğumuz hedef ülke konumunu seçebilmemiz. Aslında Google’a bu bilgiyi vermesiniz de Google aşağıda saydığımız metrikler aracılığı ile bu bilgiyi kendi belirleyebilmektedir.

 • Domain uzantınız,
 • Web sitenizin içinde yer alan adres bilgisi,
 • Web sitenizin barındığı sunucunun konumu,
 • En çok sitenize bağlantı kuran ülke,
 • İçeriklerinizin yazıldığı dil.

Ancak biz işi şansa ve zamana bırakmak yerine Google Search Console aracılığı ile bu bilgiyi Google’a ilk iş olarak gönderelim.

Google Search Console hedef ülke

Yukarıda ekran görüntüsünü paylaştığımız gibi sol tarafta yer alan menünden Uluslararası hedefleme seçeneğine tıklıyoruz.Hemen ardından Ülke seçeneğinin üzerine tıklıyoruz.

Google Search Console Ülke

Hemen ardından açılan seçeneklerde şu konumdaki kullanıcıları hedefle seçeneğini yanındaki check box tıklayarak aktif ediyoruz. Sonrasında varsayılan olarak A.B.D seçili olan ülkeler listesine tıklayarak hedef ülkemizi seçiyoruz. Son olarak ta Kaydet butonuna tıklayarak seçim işlemini tamamlamış oluyoruz.

Google Search Console Ülke

Arama Sorgularını Görmek İçin Google Analytics Bağlantısını Yapalım

2014 yılından önce Google’da kullanıcıların hangi arama sorguları ile sitemize eriştiklerini görme şansına sahiptik. Ancak 2014 yılı ile birlikte Google Analytics üzerinden organik arama ile gelen kullanıcıların yaptıkları arama sorguları için aşağıdaki acı verici tablo ile karşılaşmaya başladık.

Google Analytics Not Provided

Bu durum üzücüydü çünkü SEO çalışmaları açısından sitemize gelen trafiğin hangi anahtar kelime ile geldiği çok kritik bir rol oynamaktaydı. Ancak Google Analytics ile Google Search Console arasında gerçekleştirilecek ince bir bağlantı ile bu verilere Analytics üzerinden Google Search Console başlığı altından ulaşabilmek mümkün. Peki nasıl yapacağız bu bağlantıyı şimdi bu süreci anlatalım.

Öncelikle bu işlemi gerçekleştirmek için bir Google Analytics hesabınızın olması ve bu hesap üzerinden sitenizi izlemek için gerekli kodları eklemiş olmanız gerekmektedir. Google Analytics hesabımızı açıyoruz ve hesabın sol alt köşesinde bulunan dişli simgesine tıklıyoruz.

Google Search console ile Google Analytics Bağlama

Sonrasında açılan sayfada Mülk Ayarları butonuna tıklıyoruz.

Google Search Console Bağlantı

Ve açılan sayfada Search Console’u ayarlayın butonunu bulana kadar aşağıya iniyoruz ve bu butonun üzerine tıklıyoruz.

Search Console'u Ayarlayın

Karşımıza gelen ekranda bağlamak üzere seçmek amacı ile Google Search Console üzerinde bulunan mülkleri listeletmek amacı ile Ekle linkine tıklıyoruz.

Google Search Console Ekle

Artık karşımızda Google Search Console hesabımızda eklenmiş tüm web sitelerimizin listesi gelmektedir. Bağlı olmayan sitelerimiz için açıklama kısmında Bu site, “Google Analytics hesabınızdaki hiçbir web mülküne bağlı değil.” ibaresi yer almaktadır. Bağlamak istediğimiz sitemizi seçerek, kaydet butonuna basıyoruz. Son olarak çıkan uyarı penceresinde de Tamam butonuna tıklayarak bağlantı işlemini tamamlıyoruz.

Google Search Console Bağlantı

Evet bağlantımızı tamamladık. Peki bu bize Google Analytics üzerinden ulaşabileceğimiz ne tür veriler sunacak hemen Google Analytics panelimiz vasıtası ile inceleyelim.

Google Analytics panelimizin sol taraftaki menüsünde bulunan Edinme ve altında ki Google Search Console sekmesini açalım. Açılan listede ilk menü başlığı olan Açılış Sayfaları linkine tıklayalım. Bu bölümde bize sitemize gelen organik trafiğin hangi sayfalara yöneldiğini, sayfaların kaç gösterim ve tıklama aldığını, Google sıralamasında sayfanın ortalama konumunu, geçirilen süre ve hemen çıkma oranı gibi SEO açısından çok önemli metriklerin sunulduğunu görüntüleyebilirsiniz.

Açılış sayfasının altında yer alan menüler ile organik trafiğin hangi ülke, hangi cihaz ve hangi arama sorguları yani anahtar kelimeler ile geldiğini de öğrenebilirsiniz.

Site Haritanızı Eklemelisiniz

Sitenizin sayfalarını ayrıntılı bir liste şeklinde Google’a sunmanın yolu site haritalarından geçer.

Bu işlemi yapabilmek adına öncelikle bir site haritası oluşturmanız gerekmektedir. Eğer wordpress olmayan özel bir yazılım web sitesine sahipseniz. Yazılımcınız tarafından dinamik bir sitemap kodlamasının gerçekleştirilmiş olması gerekmektedir. Bunun kontrolünü aşağıda ki sorgulamaları gerçekleştirerek yapabilirsiniz.

sitenizinadi.com/sitemap.xml linkine gittiğinizde eğer sayfalarınızın linklerinin olduğu bir liste görünümlü sayfa açılıyorsa site haritanız var demektir ve bu linki şimdilik bir yerde saklayın. Eğer sayfa bulunamıyor ise yeni bir site haritası oluşturmanız gerekmektedir. Bu konuda biz dinamik bir site haritasının olmasından yanayız. Ama hiç olmamasındansa bir site haritası oluşturabilmek adına Google arama motoruna “sitemap generator” yazarak çıkan sonuçlardan online bir üretim gerçekleştirebilirsiniz.

Ancak siteniz wordpress altyapıya sahipse daha önce Seo Nasıl Yapılır? başlıklı yazımızda da değindiğimiz Yoast Seo eklentisi kurulu ise zaten dinamik bir site haritasına sahip olduğunuzu söyleyebiliriz.

Ancak kontrol etmek ve/veya yok ise yeni bir site haritası oluşturmak için WordPress kontrol paneli menüsünde SEO başlığına ve ardından Genel butonuna tıklayın.

Yoast Seo Site Haritası

Sonrasında önce üst menüden Features butonuna tıklıyoruz. Hemen ardından aşağıda ekran görüntüsünde de göstermiş olduğumuz XML Sitemaps bölümünün ON seçeneğinin aktif durumda olduğunu kontrol ederek sitemizin haritasını görüntülemek için ise See the XML sitemap linkine tıklamamız yeterli.

Yoast Seo Site Haritası

Ve şimdi tespit ettiğimiz ve/veya oluşturduğumuz site haritamızı Google Search üzerinden ekleme işlemine gelelim. Bunun için Google Search Console panelinde menümüzden Site Haritaları butonuna tıklıyoruz.

Ve açılana sayfada site haritamızın linkini yazdıktan sonra Ekle butonuna tıklamamız yeterli.

Google search console site haritası

Ve işte tüm işlemler bu kadar site haritamızı da ekleyerek kurulum işlemlerini tamamladık.

google search console site haritası ekleme

Eğer şu ana kadar anlattığımız konuları video içerik olarak izlemek isterseniz aşağıda konu içeriğinin video ile hazırlanmış haline ulaşabilirsiniz. Eğer bütün Google Search Console Eğitim Setimize ulaşmak isterseniz Youtube kanalımıza giderek abone olmayı unutmayın.

Video Anlatım – Google Search Console Kullanımı – Nasıl Kurulur Bölüm 1

Video Anlatım – Google Search Console Kullanımı – Nasıl Kurulur Bölüm 2

Bölüm 2 – Google Search Console ile Teknik Kontrol

Evet Google Search Console için belkide en çok sevdiğim kısımın başında sitenizde tespit edilen teknik problemlerin doğrudan birinci ağızdan yani muhatabınız olan Google üzerinden sizlere sunulması.

Ve takdir edersiniz ki sitenizde bulunan teknik problemleri ne kadar hızlı giderirseniz o kadar hızlı bir şekilde sıralama olarak faydasını görürsünüz.

Dizin Kapsam Raporları ile Dizin Sorunlarını Çözün

Web sitenizi hazırladınız, yayına aldınız, arama konsolu ayarlarını yaptınız. Buraya kadar her şey mükemmel. Eğer bir problem yoksa Google sitenizi belirli periyotlarda tarar ve sitenizin hazırladığınız sayfalarını dizine eklemeye başlar.

Şayet herhangi bir problem varsa dizine ekleme işlemini gerçekleştirmez. İşte biz problemlerden haberdar olmak ve çözüm yollarını keşfetmek ve gerçekleştirmek için arama konsolunun sol tarafında bulunan kapsam başlığı altındaki raporlardan faydalanırız.

Google Search Console

Evet karşımıza gelen sayfa yukarıda bulunan ekranda gördüğümüz gibi bir sayfadır. Burada 4 başlık karşımıza çıkmaktadır.

 • Hata
 • Uyarı Bulunan Sayfalar
 • Geçerli Sayfalar
 • Hariç Bırakılan Sayfalar

Burada yoğunlaşmamız gereken bölüm hata sayfalarıdır. Hata aldığımız sayfalar mutlaka çözüme kavuşturulmalıdır. Hata bölümünde karşımıza çıkabilecek en sık hata listesini paylaşalım ilk olarak.

 • Gönderilen URL’nin Soft 404 olduğu anlaşılıyor: Sayfanın bulunamadığı ve başlıkta yanlış bir durum kodunun döndüğünü bildirmektedir. Bazen sayfa içeriğinin az ya da hiç olmadığı durumlarda bu hata kodu ile karşılaşmanız mümkündür.
 • Yönlendirme Hataları: Bir sayfa için yönlendirme tespit edildiği ancak yönlendirmenin çalışmadığını ifade eden bir hatadır.
 • Gönderilen URL bulunamadı (404): Sayfanın bulunamadığına dair hata kodudur.
 • Gönderilen URL’de tarama sorunu var: Bu durum en karmaşık durum olarak nitelendirilebilir. Google’ın diğer sorunlar olarak nitelendirdiği bir durum. Sayfanın ayrıntılı kontrol edilmesi gerekmektedir.
 • Sunucu hataları (5xx): Google’ın bu sayfa için sunucuya erişemediğini bildiren durumdur.

Örnek Bir Senaryo Üzerinden İlerleyelim

Bir hata kodunun üzerine tıkladığınız zaman o hata kodundan etkilenen tüm sayfaların açıldığı bir listeye ulaşabilirsiniz.

Google Search Console Kapsam Hata

Şimdi bu örnek hata için nasıl bir çözüm işlemi uygulayacağımızın algoritmasını hazırlayalım. Hata sayfasında açılan URL’lerden bir tanesini tıklayın ve sağ tarafta ki dolaşım menüsünün açılmasını sağlayın.

Google Search Console Kapsam Sorunlarını Çöz

Bu adresi ilk olarak tarayıcınıza yapıştırarak gerçekten bir erişim sorunu olup olmadığını kontrol edin. Daha sonra URL incele butonuna tıklayarak Google Dizine eklenip/eklenmediğini kontrol edelim.

Google Search Console Dizin Kontrolü

Ben daha önce bu sayfayı google dizininden kaldırma talebinde bulunduğum için artık dizinde kayıtlı değil. Eğer sayfanız mevcutta var ve sağlıklı çalışıyor ise ve bu şekilde bir karşılık ile karşılaşıyorsanız dizine eklenmesini isteyebilirsiniz. Eğer sayfanız dizinde gözüküyorsa ve sayfanız artık mevcut değilse bir süre akışına bırakırsanız Google dizinden kaldıracaktır.

Diğer senaryolar içinde aynı kurguyu uygulamanız mümkün.

 • Önce URL’i kendi tarayıcınızda kontrol edin.
 • Hemen ardından arama konsolundan URL incele diyereki ilgili URL’in Google dizinine eklenip eklenmediğini kontrol edin.
 • Sonrasında Canlı URL’yi Test Et butonunu kullanın ve sonrasında Test edilen sayfayı göster linkine tıklayalım , URL’nizin GoogleBot gözünde kendi tarayıcınızda ki gibi görüntülenip görüntülenmediğini akran görüntüsü kısmından kontrol edin.
 • Eğer görüntü kısmında da sizce problem yoksa hemen yanında bulunan daha fazla bilgi butonuna tıklayarak sorunları görüntüleyebilir ve çözüme gidebilirsiniz.
 • Eğer sorunları düzelttiyseniz ve sizce problem görünmüyorsa sayfanızın manuel bir şekilde google dizine eklenmesini talep edebilirsiniz.

Peki ya Uyarılar?

Google Search Console Uyarılar

Turuncu renkli uyarıları gördüğünüzde herhangi bir hata ile karşılaşmamak adına bence acil çözüm üretmelisiniz. Genelde bu bölümde sizin dizine eklenmesini istemediğiniz dosyaların yinede dizine eklenen sayfaların listesi ile karşılaşırsınız. Uyarı veren sayfanın üzerine tıklayın ve sol tarafta açılan menüden Robots.txt engellemesini test et butonuna tıklayın.

robots txt engellemesini test et

Bu sizi eski arama konsolu aracına yönlendirecek. Açılan sayfada ilgili sayfanın robots.txt dosyasında engellenip engellenmediğini kontrol edebilirsiniz. Muhtemelen bu sayfanın robots.txt dosyasında engellendiğini göreceksiniz. Peki bu uyarıyı nasıl çözeceğiz?

Eğer sayfanızın dizine eklenmesini istiyorsanız yapmanız gereken robots.txt dosyanızda ilgili URL’nin engelini kaldırmalısınız.

Fakat bu dosyanın dizine eklenmesini istemiyorsanız size bu uyarıyı kaldırabilmek için iki çözüm sunabilirim.

 • “Noindex, follow” etiketini sayfanıza ekleyerek, robots.txt dosyasından sayfanın engelini kaldırın.
 • Veya arama konsolunda URL Kaldırma Aracı’nı kullanarak URL için bir kaldırma talebini Google’a gönderebilirsiniz.

Google URL Kaldırma Aracı Nasıl Kullanılır

URL Kaldırma Aracı dizine eklenmesini istemediğiniz sayfaların dizinden kaldırmanızın en kolay yoludur. Arama konsolunun sol tarafında bulunan menüden Dizin başlığı altında bulunan URL Kaldırma linkine tklayın.

URL Kaldırma Aracı

Açılan sayfada kırmızı renkli Yeni İstek butonuna tıklıyoruz.

Url Kaldırma Aracı

Kaldırmak istediğiniz URL adresinizi URL’yi girin bölümüne yapıştırdıktan sonra İleri butonuna tıklıyoruz. Bilmemiz gereken URL kaldırma isteğimiz 90 gün boyunca etkin olacaktır. Bu nedenle mutlaka sayfanın yeniden dizine eklenmemesi için robots.txt dosyasından engellenmesini sağlamalıyız.

Robots.txt dosyanızı açarak User-agent: *Disallow: /URL ADRESİ kodunu kullanarak dosyanın engellenmesini sağlayabilirsiniz. Ama burada ki kodları eklerken çok dikkatli olun, yanlış kullanacağınız bir kod sitenizin arama motorları tarafından engellenmesine neden olabilir.

Hariç Bırakıldı Sayfalar Neden Hariç Bırakıldı?

Google Search Console Kapsam

Hariç bırakıldı bölümünü sitenizi olumsuz etkileyen bir faktör var mı diye mutlaka kontrol edilmelidir.

Bulunamadı (404) : Bu durum sayfanın Googlebot tarafından daha önce bulunduğunu ancak sonrasında ulaşamadığını tespit ettiğini söyler. Genelde önceden var olan ancak silinmiş sayfalar için bu rapor bulunur. Eğer bu sayfanın sorununu çözmek istersek sitemizde bu sayfa için yeni oluşturulmuş içeriğe 301 yönlendirmesi yapabilirsiniz.

Tarama anormalliği : Bu sayfa dizine eklenirken anormel bir durum oluştuğunu göstermektedir. Genellikle 4XX ve 5XX sorunlarından kaynaklı bu durum ortaya çıkmaktadır. URL denetleme aracını kullanarak sayfanızın sorunsuz bir şekilde tarandığından emin olduktan sonra Dizine Eklenmesini talep edebilirsiniz.

Tarandı – şu anda dizine eklenmiş değil : Genelde bu durum Google sayfaya ulaştığında taradığında ama dizine eklemeye değer bulmadığında ortaya çıkar. Genel gözlemlerim ya yeterli kalitede içeriğe sahip olmayan sayfalarda ya da kategori, sayfalandırma URL’lerinde ortaya çıkmaktadır. Eğer burada rastladığınız sayfa önemli bir içerikse sayfanızı ayrıntılı bir şekilde kontrol ederek, SEO kalite kriterlerine göre düzenleyip sonrasında URL Denetleme aracına kullanarak Dizine eklenmesini talep edebilirsiniz.

Kullanıcı tarafından seçilen standart sayfa olmadan kopya : Genelde sayfaların benzer kopyalarının da sitenizde bulunduğu durumlarda ortaya çıkar. Böyle durumlarda robots.txt üzerinden bu sayların engellenmesini sağlayabilirsiniz.

“noindex” etiketi tarafından hariç tutuldu : Sayfaya noindex etiketi tarafımızdan konulduysa hiçbir problem yok yola devam.

Keşfedildi – şu anda dizine eklenmiş değil : Google sayfayı taramış ancak dizine henüz eklememiş. Genelde bir sorun teşkil etmez.

Yönlendirmeli sayfa : Sayfaya sizin tarafınızdan bir yönlendirme yapıldığında linkini burada görürsünüz. Bir süre sonra tarama talebinden vazgeçer Google.

Video Anlatım – Google Search Console Kullanımı – Teknik Kontrol

Bölüm 3 : Performans Raporu ile Strateji Üret

Şimdi geldik işin en keyifli kısmında. SEO stratejileri üretmeyi benim gibi seviyorsanız, en kaba tabirle bu bölümden yiyebileceğiniz ekmek çok. 🙂 Organik trafiğinizi arttırmak için bu bölümde oluşturabileceğiniz stratejiler çok değerli.

Performans Raporlarını Yakından Tanıyalım

Arama konsolunda bulunan performans raporları sitenizin görüntü ve tıklama aldığı arama sorgularına, to değerlerine, ortalama konuma ulaşmanızı sağlayan ve aynı zamanda son 16 aya kadar bu verileri alabilmenize, tarihler arasında karşılaştırma yapmanıza olanak tanıyan muazzam bir araç.

Google Search Console Performans

Sayfanızın Ortalama TO Oranını Arttırmak İçin Strateji Üretin

TO, bir anahtar kelime sorgulamasında bir sayfanın aldığı tıklama sayısının, gösterilme sayısına bölünmesiyle elde edilen orandır:  Formül = tıklama ÷ gösterim = TO.

Evet Ortalama TO değerinin sözlük anlamını ve formül yapısını öğrendikten sonra stratejimizi üretmek üzere işe koyulalım. İlk olarak Arama konsolu üzerinden sol menüden Performans linkine tıklayarak ilgili aracımıza ulaşalım.

google search console performans

Yukarıda bulunan tarih simgesinin üstüne tıklayarak tarih aralığını son 28 gün olarak ayarlayın. Bu bölümde baz alacağımız iki metrik Ortalama TO ve Ortalama Konum’dur.

Google Search Console Ortalama Konum

Sayfanızı aşağı doğru kaydırın ve aşağıda ekran görüntüsünü de paylaştığımız filtreleme butonuna tıklayarak pozisyon sorgusunu aktif edelim.

google search console pozisyon

Hemen ardından şuna eşit yazısının üstüne tıklayarak şundan küçük seçeneğini aktif edelim ve hemen yanında bulunan kutucuğa 10 yazalım.

Google search console pozisyon sıralama

Bu işlemi yaparak son 1 ay içerisinde arama aldığımız sorgular içerisinde pozisyon olarak ilk 10’a girmiş olduğumuz anahtar kelimelerin listesine ulaşmış olduk. Şimdi burada ulaşmak istediğimiz sonuç ise şu biz hem sıralama da ilk 10’a girdiğimiz anahtar kelimeleri tespit etmek istiyoruz hemde Ortalama TO değeri %5’in altında olan içerik ve anahtar kelimeleri öğrenmek istiyoruz. Şimdi ikinci kademeye geçelim ve tekrar filtreleme butonuna tıklayarak bu defa TO seçeneğini aktif edelim. Şundan küçük seçeneğini belirleyerek 5 değerini verdikten sonra Bitti butonuna tıklayalım. Böylece istediğimiz sonuca anahtar kelime bazında ulaşmış olduk.

google search console

Evet ilk 10 sıralamada olarak Ortalama TO değeri düşük olan yani tıklama almayan anahtar kelimelerimize ulaştık. Örnekteki ilk anahtar kelimenin 4,TO oranı %0 Pozisyon ise, 4,7 yani ilk 5’e girmeye başarmış. Burada anahtar kelimenin aylık aranma hacminide sorgulayabilirsiniz. Bu konuda Seo Nasıl Yapılır adlı blog yazımızda ayrıntılı bilgiye ulaşabilirsiniz. Şimdi bu anahtar kelime ile yönlendirdiğimiz sayfayı bulmak için bir adım daha ilerleyelim. Önce ilgili anahtar kelimenin üzerine tıklayalım ve sonra Sayfa Sayısı sekmesine tıklayalım. Böylece çalışma yürüteceğimiz ilgili içerik sayfamızı da keşfettik.

Google Search Console Taktikler

Sıralama Aldığımız Tüm Anahtar Kelimeleri Tespit Edelim

Şimdi ise bu sayfanın sıralama aldığı tüm anahtar kelime listemize ulaşalım. en üstte bulunan yeni butonuna tıklayarak sayfa seçeneğini aktif ederek bir filtreleme uygulamamız gerekiyor.

google search console taktikler

Evet hemen ardından ise açılan pencereye az önce tespit ettiğimiz sayfanın URL adresini aşağıda ki gibi yapıştırarak uygula butonuna tıklıyoruz.

Google Search Console Taktikler

Süper bu sayfa üzerinde görüntüleme ve tıklama aldığımız tüm anahtar kelime listemize ulaştık. Toplamda 726 Gösterim almışız ve sadece 80 tıklama almışız. Bence çalışma yapmaya değer bir içerik.

Google Search Console Sırlar

Şimdi Tıklama Oranımızı Arttıralım

Ortalama TO oranımızı arttırmak için kullanıcıyı tıklamaya teşvik edebileceğimiz iki önemli kriter var. Başlık ve Meta Açıklama bilgilerinde bazı düzenlemelere gitmek.

Bunun haricinde sıralamamızı yükseltmek için bazı çalışmalar yapabilir ve bu da doğal olarak ortalama to değerimizi yükseltebilir. Bunun için Seo Nasıl Yapılır? başlıklı yazımızda bulunan içerik kısmını ve diğer detayları incelemenizi tavsiye ederim.

Burada size verebileceğim en güzel tavsiye başlık ve meta açıklamaların arasına tıklamaya teşvik eden bazı kelimeleri yerleştirmek olacaktır. Bu kelimelerde benim kullanıp sonuç aldıklarım.

 • Adım Adım
 • Güncel Tarih (2020 – Nisan 2020)
 • Hızlı
 • Kolay
 • Basit
 • Nasıl Yapılır şeklinde soru cümleleri

10 Gün Sonra Sonuçları Analiz Edelim

Evet gerekli güncellemeleri yaptık ve üzerinden en az 10 gün geçti. Şimdi sonuçlarımızı analiz etme zamanı. Analiz için yine arama konsolunun performans aracını kullanacağız.

Aşağıda bulunan ekran görüntüsünde olduğu gibi üst bölümde sayfamız seçili durumda bulunurken tarih butonuna tıklıyoruz.

google search console kıyaslama

Sonrasında karşılaştır butonuna tıklayarak en aşağıda bulanan özel karşılaştırmayı aktif edelim. İlk tarih kısmına önceki 10 günlük tarih aralığını ikinci bölüme ise sonraki 10 günlük tarih aralığını girerek performansınızda ki değişikliği tespit edebilirsiniz. Bunu daha iyi analiz etmek için 30 günlük periyotlarda da uyarlama yapmanız mümkündür.

Google Search Console ile Veri Madenciliğine Ne Dersiniz?

Evet doğru anahtar kelimeler ile yükselmek ve daha fazla trafik elde etmek mümkün. Şimdi bunun için nasıl bir çalışma gerçekleştireceğiz bir inceleyelim.

Öncelikle yine performans araçlarını açıyor ve tarih aralığını son gün için seçiyoruz. Ve yine filtre daraltma kısmından pozisyonu seçerek, şundan küçük daraltmasını uygulayarak 10 rakamını giriyoruz.

google search console veri madenciliği

Evet ilk 10’a girdiğiniz anahtar kelimeler ve içerikler Google tarafından da değerli olduğu kabul görmüş anahtar kelimelerdir. Şimdi bu anahtar kelimelerde bulunan sayfalarınızı yukarı nasıl çıkartabilirsiniz ondan bahsedelim.

Mükemmel İçerikle Düzenleyin

Evet Google kullanıcıya değer yaratan içeriği seviyor. Bu yüzden içeriğinizin kullanıcıya fayda üretmesi gerekiyor. Şu an okuduğunuz bu yazı gibi örneğin.

Artık rekabet arttı ve herkes kendi sektöründe ilk sayfada yer almak için en iyi içeriği üretmek için mücadele veriyor. Yazının fayda katması şartı ile bence uzun içerikler üretmek gerekli. Peki yazının uzunluğuna yani kelime sayısına nasıl karar vermeliyiz?

Ben bu konuda kendi yöntemimden bahsedeceğim sizlere. İlgili anahtar kelimede ilk 10’a girmiş olan rakiplerimizin sitelerini ve ilgili linklerini tespit ediyorum. (Bu arada bu işi Semrush aracı otomatik olarak yapıyor. Ancak ben sizin işin başında olduğunuzu düşünüyor ve Semrush’a ayıracak aylık 99 Dolar bütçeniz olmadığını varsayarak ilerliyorum.) Bunları bir excel dosyasında toplayabilirsiniz. Sonra her rakip linkin içeriğinin kaç kelimeden oluştuğunu tespit ediyorum. Burada yöntem size kalmış ancak yine işinize yarayacak ufak bir google chrome eklentisinden bahsedeyim. Kelime Sayacı eklentisi ile ilgili sayfanın içeriğinin kaç kelimeden oluştuğunu öğrenebilirsiniz. Bunu yaptıktan sonra bu sonuçlar arasında en yüksek kelime sayısına sahip rakibimin üstünde bir kelime sayısını hedef olarak belirliyorum.

Karar sizin ancak ben faydasını göreceğinizi düşünüyorum. Ancak tekrar uyarıyorum içeriği uzatırken kaliteden ödün vermemeniz gerekiyor.

Sitede Geçirilen Süreyi Arttırmaya Çalışın

Evet içeriğinizin kelime sayısını arttırarak giren bir kullanıcının sitede kalma süresini arttırabileceğinizi düşünüyorsunuz. Ancak birçok kullanıcı uzun uzun paragrafları okumak için pek istekli olmayabilir ve siteyi hızlıca terk edebilir. Bu durum sitenizde geçirilen ortalama süreyi düşürecektir.

Ancak süreyi arttırabilmeniz ve paragraf okumayı sevmeyen kullanıcılar için müthiş bir silahınız var. Video içerikler. Günümüz teknolojisinde video içerik üretmek için çok pahalı teknolojilere ihtiyacınız yok. Elinizde bulunan bir cep telefonu işinizi görecektir.

Son bir tüyo olarak içeriğinizde video bulunduğuna başlığınızda da yer vermeye çalışın, yaptığım testlerde bu durumun Ortalama TO değerini de arttırdığını tespit ettim.

İç linkler Önemli

Evet sitede geçirilen süreyi arttırmanın yöntemlerinden bir tanesi de bir içeriğin içinden alakalı veya ilgi çekici başka içeriklere yönlendirmek. Evet bu konuda SEO Nasıl Yapılır başlıklı içeriğimizde ayrıntılı bilgiye yer verdik. Biraz önceki cümlede size bu adım için bir örnek verdim. 🙂

Kullanıcı Aramaları ile İçeriğinizi Genişletin

İçeriğinizin kelime sayısını arttırmanız gerekliliğinden bahsetmiştik. Peki bunu yaparken Search Console Performan Raporlarından nasıl faydalanabiliriz?

Performans raporlarında 1-10 sırada bulunan anahtar kelimeleri tespit etme konusundan bahsetmiştik. Aynı işlemi uyarlıyoruz. Sonrasında çıkan anahtar kelimelerden herhangi birine tıklıyoruz ve bizi hangi sayfaya yönlendirdiğini Sayfa Sayısı sekmesini kullanarak tespit ediyoruz. Sayfanın URL adresini kopyalıyoruz.

google search console veri madenciliği

Sonra üst taraftaki filtreleme seçeneklerinden önce Yeni butonuna sonrasında sayfa linkine tıklıyoruz ve açılan pencerede kopyaladığımız URL adresini yapıştırarak uygula butonuna tıklıyoruz. Aşağı bölümde yer alan sorgular kısmında bu URL için görüntüleme ve tıklama aldığımız tüm sorgulara ulaşıyoruz. Bunlar direkt olarak kullanıcı aramaları olduğundan dolayı her bir sorgunun kullanıcıların Google’a sorduğu sorular olduğunu unutmayın ve bu soruları cevaplayarak içeriğinizi ve içerik kalitenizi genişletin.

Google Search Console

Yüksek Etki Düzeyine Sahip Anahtar Kelimeleri Tespit Edin

Google Search Console direkt sizin sitenizin sonuçlarını sunmaktadır. Bu yüzden 3. parti araçlar gibi tahminlere dayalı değildir ve %100 güvenilirdir. Bu güvenden yola çıkarak yüksek etkili anahtar kelimeleri tespit ederek bu kelimeler için özel çalışmalar gerçekleştirebilirsiniz.

Yukarıda ki anahtar kelime de 6-7 sayfa sonuçlarında gözükmesine rağmen 141 gösterim almış. Yani kullanıcılar aradıkları sonuca ulaşamamış olmalılar ki 6-7. sayfaya kadar gelmişler. Özel çalışma yapılması gereken güzel bir anahtar kelime tespit etmiş olduk. Bu şekilde sayısız fırsat üretebilirsiniz siteniz için.

Video Anlatım – Google Search Console Kullanımı – Performans Aracı ile Strateji Bölüm 1

Video Anlatım – Google Search Console Kullanımı – Performans Aracı ile Strateji Bölüm 2

Bölüm 4 : Bağlantılar Aracı İle Gücünüzü Arttırın

Arama konsolunun bize sunmuş olduğu en büyük nimetlerden biri de bağlantılar aracı. Ben bağlantılar aracı ile geliştirdiğim iki stratejiyi kullanıyorum.

Öncelikle sitemiz içinde yer alan dahili bağlantıların özellikle sitede geçirilen sürenin arttırılması yönü ile ne kadar önemli olduğundan bahsettim. O zaman bağlantılar aracını kullanarak dahili bağlantısı az olan sayfalarımızı tespit ederek acilen güncelleyelim. Bunu yapmak için öncelikle arama konsolunun sol menüsünden bağlantılara tıklayarak aracımızı başlatıyoruz. Sonrasında sağ tarafta bulunan iç bağlantılar kısmının en altına gelerek diğer linkine tıklıyoruz. Artık iç bağlantı veren tüm sayfalarımızın listesine ulaşmış olduk. Tek yapmamız gerekenin küçükten büyüğe sıralama yaparak ilgili sayfaların tespit edilmesini sağlamak.

google search console iç bağlantı

Ve artık sayfaları tespit ettiğimize göre iç bağlantı sayılarını arttırabiliriz.

İkinci stratejim ise bu kez bağlantılar aracının dış bağlantılar kısmı ile ilgili. Sitemizin en güçlü sayfalarını en çok dış link alan sayfalar olarak nitelendirebiliriz. Bu sayfalar genelde en çok trafik alan sayfalardır. Bağlantılar aracını açtıktan sonra dış bağlantılar kısmının en altına gelerek diğer butonuna tıklıyorum ve tüm dış bağlantı aldığım sayfalarımı listelemiş oluyorum. Burada en çok bağlantı aldığım güçlü sayfalarımın içine yükseltmeyi ve güçlendirmeyi planladığım sayfaların dahili linklerini yerleştirerek çalışma yaptığım sayfalarında ziyaretçi sayısının ve gücünün artmasını sağlıyorum.

Bölüm 5 : URL Denetimi Aracı ile Hızı Keşfedin

Eğer sizde benim gibi sabırsız bir kişiliğe sahipseniz URL Denetim Aracı tam size göre diyebiliriz.

Yeni bir içerik eklediğinizde veya bir içeriğinizi yukarıda bahsettiğim sayısız strateji ile güncellediğinizde Google’a sitenizi en hızlı biçimde ziyaret ettirmeniz yolu URL Denetimi Arıcını kullanmaktan geçmektedir. Bunu yapmak çok basit bir işlem. Yeni eklediğiniz veya güncellediğiniz içeriğin linkini kopyalayın ve Arama konsolunun en üstünde yer alan aracımızın içine yapıştırın ve enter tuşuna basın.

url denetimi aracı

Önce sağ üst köşede buluna Canlı URL’yi test et butonuna tıklayın.

Google Search Console

Ve hemen sonrasında test edilen sayfayı göster diyerek Google’ın tarama sonucunda görüntü açısından herhangi bir problem olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

Dizine eklenmesini İste

Yapılacak son işlem ise ilgili URL adresinin dizine eklenmesini iste butonuna tıklayarak ekleme talebinin gönderilmesi olacaktır.

Video Anlatım – Google Search Console Kullanımı – Ekstra Bonuslar

Youtube Kanalımız üzerinden tüm videolara ulaşmak için buraya tıklayın.

Evet yazımızın sonuna geldik. Umarım bu yazımız ile de size fayda üretebilen bir içeriğe imza atmışızdır. Bizi tüm sosyal medya platformlarında takip edin ve gelişmelerden öncelikle siz haberdar olun.

Bol trafik getiren yazı ve video içeriklerde tekrar görüşmek üzere sağlıkla kalın.

Yorum Bırak

E-Mail adresinizi yazmadan yorum gönderemezsiniz. Boş Geçilemez Alanlar
Bu HTMLetiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>