Web Sitesi Yaptırırken Dikkat Edin!

Günümüzde kurumsal bir firmanın web sitesinin olması gerekliliğini konuşmuyoruz artık. Özellikle İzmir web tasarım dünyasında neredeyse her firmanın bir web sitesi var. Ama gelişen teknoloji ile birlikte artık web sitemizin olması maalesef yeterli değil. Web sitemizin var olması demek evet online dünyada yer almamızı sağlıyor.

Ama gerekenler yapılmadığı sürece veya kurgulama baştan hatalı yapıldığında online dünyaya kurmuş olduğumuz işletmemizi kimse ziyaret edemiyor, hatta tabelamızı bile göremiyor. Eskiden sırf var olsun diye yaptırılan kartvizit sitelerin günümüzde hiçbir değeri kalmadı.

Aslında bu durum işi hakkı ile yapan, yıllardır bu işe emek veren ve teknolojiyi yakından takip eden web tasarım firmalarını sevindiren bir durum oldu. Piyasada çok ucuz fiyatlara iş yapan bugün var yarın yok durumda olan çantacıların piyasadan çıkmasını sağladı.

İzmir web tasarımı konusunda yetenekli firmalar ile zengin bir ilimiz aslında. Bu nedenle hangi firma ile çalışması gerektiğini düşünen müşteri adaylarımız için alternatif çok Peki bu alternatifleri neye göre ve nasıl değerlendirmemiz gerekiyor. İzmir web tasarım firmaları arasında seçim yaparken aşağıda ki kriterleri özenle işi yüklenmek isteyen firmaya sormamız ve kesin yanıtlar almamız gerekiyor.

Web Tasarım Hizmeti Almak İstiyorsanız Buraya Tıklayarak İletişim Formunu Doldurun ve Sizinle İrtibata Geçelim.

Hedef Kitleniz Nasıl Bir Sayfa Görmek İster?

İşte ilk konu. Burada gerçek manada önemli olan konu sizin neleri beğendiğiniz ve görmek istediğiniz değil ulaşmayı planladığınız hedef kitlenin neyi görmek istediği ve neleri beğendiği ile alakalıdır. Genelde web tasarım hizmeti almak isteyen firmalar kendi göz zevklerini ve anlatmak istediklerinin yerleştirilmesini ister internet sitelerine. Burada hizmet almayı düşündüğünüz firmanın hedef kitlenizi en ince ayrıntısına kadar incelemesi ve beğenilerinin hangi yönde olduğunu iyi analiz etmesi ve size aktarması gerekmektedir. Bu ilk kural web tasarım firmaları tarafından web hizmeti almak isteyen firmayı kırmamak adına atlanır. Biz ajans olarak yanlış bir iş yaparak kazanacağımıza doğru bildiğimiz söyleyerek kaybetmeyi tercih ediyoruz.

Web Tasarım Hizmeti Almak İstiyorsanız Buraya Tıklayarak İletişim Formunu Doldurun ve Sizinle İrtibata Geçelim.

En Değerli Konu Arama Motoru Optimizasyon Uyumu

Aslında web sitesinin var olmasının ana amaçlarından bir tanesi Google gibi arama motorlarından müşteri adaylarımız sektörümüz ile ilgili arama gerçekleştirdiklerinde sonuçlarda çıkmamız gerekliliğidir. Bu durumda ilk dikkat edilmesi gereken konunun sitemizin SEO(Arama Motoru Optimizasyonu) uyumlu olması zorunluluğudur. Bu terimi web sitesi tasarımı yapan firmalardan çokça duyarsınız ama asıl önemli olan altında neyin yattığıdır. Peki yapılan tasarım ve yazılımın SEO kurallarına uygun olup olmadığını en basit hali ile nasıl analiz edebiliriz. Bunun için sayısız araç var kullanabileceğimiz. Biz size WM Aracı sitesinin hazırladığı aracı kullanmanızı en azından hazırlanan çalışmanın giriş şartlarını taşıyıp taşımamasını kontrol edebilmeniz açısından öneriyoruz. Linke tıkladığınızda açılan sayfada aşağıda resimde gözüken ekran karşılayacak sizi. Bu bölüme sitenizin alan adını (www ile başlayan link) yazmanız ve sonrasında SEO Analiz butonuna tıklamanız yeterli. Burada 100 üzerinden bir değerlendirme ve sitenizde hatalı olarak gözüken başlıklar ile ilgili uyarılar alacaksınız. Bu uyarıları ilgili firmaya ilettiğinizde giderip gidermediklerini dönem dönem test aracını tekrar kullanarak sorgulayabilirsiniz.

seoanaliz

Mobile Uyumluluk Artık Olmazsa Olmaz

Gelişen teknolojiden bahsediyoruz sürekli. İşte bu teknoloji artık internet kullanıcılarının neredeyse %90 ‘ının sadece mobil cihazlardan erişim sağladığını söylüyor. Hal böyle olunca bütün arama motorları, sosyal medya platformları algoritmalarını mobil uyumluluk üzerine kurguluyorlar. Yani bir web siteniz var ve yukarıda bahsettiğimiz araçtan da bir çok konuda geçer not aldı diyelim. Ancak bu web sitesi mobil uyumlu değilse bütün emekler çöp oldu gözü ile bakabiliriz. Neden mi? Çünkü kullanıcı web sitenize girdiğinde siteniz mobile uyumlu olmadığından okumaya ve sayfalar arası gezmeye müsait durumda gözükmeyecek ve buda sitenizi hızlıca terk etmesine sebep olacak. Bu durumu ilk farkeden ise bizim istediklerini eksiksiz yaptığımızda en büyük dostumuz ama bir hata yaptığımızda ise en büyük düşmanımız olan Google olacak. Ve sitemiz yakın zamanda artık arama sonuçlarında çıkmıyor hale gelecek. İşte bu sebeplerden ötürü sitemizin yine mobil uyumlu olması olmazsa olmazlarımızdandır.

Web Tasarım Hizmeti Almak İstiyorsanız Buraya Tıklayarak İletişim Formunu Doldurun ve Sizinle İrtibata Geçelim.

Sürat Felakettir Ama İnternet Kullanıcısı Beklemeyi Sevmiyor

Evet geldik bir başka değerli konuya. Evet artık internet kullanıcısı hızlı internete alıştı. Bu nedenle geç açılan bir web sitesi veya uygulama hızlıca kapatılıyor. İçerik çok merak edilse bile hızla terketme oranı %100 ‘ e ulaşıyor. Bu nedenle web sitesinin mutlaka 3-4 sn.den daha kısa sürede açılması gerekiyor. Peki internet sitesi neden geç açılır? Kullanılan sunucudan kaynaklı ve/veya sitenizin kodlamasından kaynaklı olabilir. Aslında burada bilmemiz ve talep etmemiz gereken konu yaptırmayı planladığımız web sitesinin 3-4 sn. içinde açılması gerekliliği. Biz firmadan bunu talep edelim. Nasıl yapmaları gerektiği web tasarım firmasına kalmış.

Web Tasarım Hizmeti Almak İstiyorsanız Buraya Tıklayarak İletişim Formunu Doldurun ve Sizinle İrtibata Geçelim.

Hem Güncel, Hem Özgün, Hem de İşe Yarar İçerik

Bu başlıkta açıklamaya çalıştığımız konu bir türlü açıklığa düzgün bir biçimde kavuşmadığından dolayı Türkiye ve Dünyada içerik pazarlama adı altında yeni bir hizmet kolu doğdu.Artık web sitesini yaptırdık işimiz tamamdır devri bitti. Yaptırmış olduğumuz web sitesi yayın hayatına başladıktan sonra Google robotları tarafından inceleniyor. Oluşturmuş olduğumuz (hakkımızda, ürünler, hizmetler) sayfalarımız Google veri tabanına kayıt ediliyor. İşlem bitti mi? Hayır. Google robotları belirli periyotlarla sitemizi tekrar ziyaret ediyor ve bir güncelleme var mı kontrol ediyor. Güncelleme yok mu? Geçmiş olsun Google gözünde artık sitemiz o kadarda değerli değil. Peki nasıl güncel kalmayı sağlarız diye sorduğunuzu duyar gibiyim. Aslında çokta zor değil. Artık web sitelerimizin hangi sektöre hitap edersek edelim olmazsa olmazı Blog bölümü. Sektörümüz, ürünlerimiz ve hizmetlerimiz ile ilgili olarak insanları bilgilendiren ve gerçekten okuduklarında işlerine yarayacak, karar vermelerini kolaylaştıracak veya karar aşamasında daha iyi analiz etmelerini sağlayacak bilgiler sunmalıyız. Bunu yaparken dikkat etmemiz gereken son bir konu daha var. Girmiş olduğumuz blog içeriklerinin daha önce internet ortamında yayınlanmamış olması gerekiyor. Yani genel bir bilgi bile vereceksek kendi kalemimizden özgün bir yapıda yazılmış olması gerekiyor.

Web Tasarım Hizmeti Almak İstiyorsanız Buraya Tıklayarak İletişim Formunu Doldurun ve Sizinle İrtibata Geçelim.

Fotoğraf, Video ve Web Sitesi Metinleri

Yine bizim için en değerli konulardan bir tanesi. Genelde web tasarım firmaları örnek resimler ile tasarımı hazırlar ve bir yönetim paneli aracılığı ile tüm alanları düzenleyebileceğiniz bir yapı kurgulayarak size teslim ederler. Bunun sonrasında ise sizin cep telefonunuzdan çektiğiniz fotoğrafları siteye yüklemek istediğinizde, sitenin örnek resimlerdeki kadar güzel gözükmediğini fark edersiniz. Bu nedenle size hizmet verecek firmanın bu konuda A’dan Z’ye 360 Derece hizmet vermesini isteyin. Profesyonel fotoğraf çekiminden, tanıtım filmi çekimine, profesyonel metin yazımına kadar her konuda size destek verebilecek bir firmayı tercih etmeniz ileride kullanabileceğiniz kaliteli bir medya arşivine de sahip olmanızı sağlayabilir.

Web Tasarım Hizmeti Almak İstiyorsanız Buraya Tıklayarak İletişim Formunu Doldurun ve Sizinle İrtibata Geçelim.

Peki ya Web Tasarım Sonrası

Evet aslında iş web sitesini yaptırdık işimiz bitti ile de bitmiyor. Bundan sonraki süreçte ise dijital pazarlamanın diğer adımları devreye giriyor. Sosyal medya pazarlama, e-posta pazarlama, internet reklamcılığı, yeniden pazarlama ve dönüşüm sistemleri gibi konularda da destek veren yani tam bir dijital pazarlama çözümü üreten bir firma ile çalışmanız gerekliliği doğmuş oluyor. Umarım bu makalemizde iyi bir web tasarım sürecini nasıl yönetebileceğiniz anlatabilmişizdir.  Eğer bu konular ile ilgili sorularınız olursa yorum kısmına yazarsanız çok kısa süre içerisinde sizin için cevaplarız.

Web Tasarım Hizmeti Almak İstiyorsanız Buraya Tıklayarak İletişim Formunu Doldurun ve Sizinle İrtibata Geçelim.

Yorum Bırak

E-Mail adresinizi yazmadan yorum gönderemezsiniz. Boş Geçilemez Alanlar
Bu HTMLetiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>