Web Tasarımcısı Ne İş Yapar?

Web tasarımcısı ne iş yapar, sorusu sorulduğunda çok geniş bir perspektifte değerlendirmek gerekir. Web tasarım dediğimiz konu aslında 4 bölümden oluşan bir süreç olarak düşünebilir ve değerlendirebiliriz.Yine aynı süreçler için 4 ayrı uzmanlık alanı demekte yanlış olmaz.Ancak maalesef ülkemiz Web tasarımcısı olarak nitelendirilen mesleğin bu dört adım için hakimiyet içinde olması bekleniyor.Bir web tasarımcısının başından geçen süreçlerden bahsedecek olursak;

1- WEB TASARIMCISI ve TASARIM SÜRECİ

Bu süreç daha çok grafik tasarımcı bilgi, eğitim ve becerisi beklenen süreçtir. Adobe’nin Photoshop ve/veya Illustrator gibi yazılımlarını kullanarak, son kullanıcının göreceği görsel şölenin çizildiği alandır. İlgili yazılımlar ile sayfalar tek tek tasarlandıktan sonra müşterinin değerlendirmesine sunulur ve değerlendirme sonucunda var ise gerekli güncelleştirmeler gerçekleştirilerek tekrar onay alınır.

2- TASARIMIN ŞABLONA DÖKÜLMESİ (FRONT END)

İşin ikinci aşamasına gelindiğinde web tasarımcısı, bir önceki bölümde hazırlanan çizim dosyalarını HTML, CSS, Javascript gibi kodlama dillerini kullanarak yüklenebilir/tıklanabilir bir duruma getirir. Böylece sitenin ön yüz kısmı dediğimiz şablona dayalı bölüm ortaya çıkmış olur. Bütün grafik düzenlemeler, internet sitemizi ziyaret eden kullanıcının göreceği, tıklayacağı, dolduracağı form gibi tasarımlar ve çeşitli animasyonlar bu bölümde kodlanır.

Web-Tasarimcisi
Web-Tasarimcisi

3- YAZILIM BÖLÜMÜ (BACKEND)

Web tasarımcısı bu bölümde ise hazırlanan ön yüz şablon için, internet sitemizi ziyaret eden kullanıcının görmediği ve arka planda çalışan yazılım mimarisini oluşturur. Burada Php,ASP,Phyton,Java vb. diller bu mimariyi oluşturmak için kullanan yazılım dillerinden bazılarıdır. Web tasarımcısı hazırlamış olduğu yazılım yapısı ile internet sitemizi ziyaret eden kullanıcıların görmüş oldukları alanların arka tarafta site sahibi tarafından yönetilmesini sağlayan bir kontrol panelini hazırlar. Bu bölümde genelde ekleme, silme, listeleme, düzenleme üzerine işlemler yapılmaktadır.

4- İÇERİK EDiTÖRLÜĞÜ

Geldik son bölümümüze. Bu bölüm çalışma yapısı ve zamansal anlamda en uzun emeğin harcandığı bölüm diyebiliriz. Sitemizi önceki üç bölümde tüm kurallara uygun bir şekilde hazırladık ve yayın hayatına başladı. Bir web tasarım yaptırırken dikkat etmemiz gereken unsurlar ile ilgili makalemize buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Her şey hazır olduktan sonra özgün içerikler ile sitemizi sektörümüz ile alakalı olarak sürekli beslememiz gerekmektedir. Yeni kullanıcıların bizi keşfetmelerini bu yöntem doğrultusunda sağlamış olacağız. Bu durum içerik pazarlama adı altında yeni bir iş kolunun oluşmasını sağladı dijital sektörde. Bu nedenle sektörümüz ile ilgili aranma sonucunda çıkmayı planladığımız arama sorgularına cevap niteliğinde blog yazıları ile sitemizin güncelliğini sürekli olarak korumamız gerekmektedir.

İşte yukarıda özetlediğimiz toplamda dört süreçten oluşmaktadır bir web sitesi ve bunu ortaya koyan web tasarımcısının hikayesi.,

Web-Tasarimcisi
Web-Tasarimcisi

 

Kimler Web Tasarımcısı Olabilir?

Aslında bu alana belirli bir kıstas, eğitim durumu şartı vs. koymak istemedik. Web tasarımcısı günümüz teknoloji olanaklarında olmak isteyen herkesin öğrenip gelir elde edebileceği bir meslek durumundadır. Ancak tabi ki üniversite de bu işin eğitimini alan ve aynı zamanda kendini günümüz teknolojik gelişmeleri ışından geliştiren web tasarımcısı kişilerin hakkını yemeyelim. Bu mesleği yapmaya karar verdiysek gerekli olan en önemli kriter sabır ve çalışkanlıktır. Bu iki özellik fazlası ile sizde mevcutsa günümüz internet kaynaklarını kullanarak sayısız eğitim kaynağına ulaşmanız mümkündür.

Web Tasarımcısı Neler Öğrenmelidir?

Eğer amacınız bütün bir süreci tek başınıza yönetmek ise Photoshop, Illustrator, HTML, CSS, Javascript, Jquery, Bootstrap,

Php veya Asp gibi dilleri ve programları öğrenmeniz gerekmektedir. Ancak amacınız kurumsal bir firmada kariyer yapmak ise yukarıda daha önce özetlediğimiz bölümlerden birinde yeterli bilgi seviyesine ulaşmanız gerekmektedir.

Peki Ne Kadar Kazanırlar?

Bu soru için de piyasa şartlarında net bir rakam vermek mümkün değildir. Bu işin uzmanlığını elinize aldıktan sonra freelance olarak çalışma ve pazarlama planlarına bağlı olarak yüksek gelirlere sahip olabilirsiniz. Aslında bilişim sektörü için maaş düzeyine karşılık gelen olgunun sahip olunan bilgi seviyesi ile doğru orantılı çalıştığını söylersek herkes bilginin hak ettiği ölçüde bir gelir elde etmektedir diyebiliriz.

Profesyonel ve deneyimli bir firmadan web tasarım hizmeti almak için ilgili linke tıklayarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Yorum Bırak

E-Mail adresinizi yazmadan yorum gönderemezsiniz. Boş Geçilemez Alanlar
Bu HTMLetiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>